Čiščenje zamrzovalnika za dolgotrajno delovanje

10.30.24. #Članki
Čiščenje zamrzovalnika za dolgotrajno delovanje

Za shranjevanje živil s ciljem, da ohranimo njihovo svežino uporabljamo zamrzovalnike. Vendar mnogi od nas pogosto pozabimo da je le te potrebno tudi vzdrževati in čistiti. S pomočjo ekipe na eMundii smo skupaj zbrali različne ideje in navodila, ter jih združili v kratek vodnik kako očistiti zamrzovanik.

Zakaj je čiščenje pomembno?

Zamrzovalna skrinja ali pa zamrzovalna omara, obe sta izdelane tako, da v notranjosti zadržujejo nizke temperature, ki se gibljejo okoli -18 °C. Ta zagotavlja, da so živila varno zamrznjena. Po dolgotrajnemu delovanju, se lahko v notranjosti nabere odvečen led, ki poslabša delovanje naprave - poslabša se učinkovitost hlajenja in povzroči višjo porabo elektrike.

Priporočamo da se zamrzovalnik očisti vsaj 2x letno. Če pa opazite da se led v notranjosti hitreje kopiči, ali pa da je v notranjosti neprijeten vojn, je znak da je potrebno čiščenje že prej.

Če pa razmišljate o zamenjavi starega zamrzovalnika ker vam primanjkuje shranjevalnega prostora ali pa ne deluje več pravilno, si oglejte naš članek o top zamrzovalnikih, kjer smo izpostavili najboljše modele.

Kako očistimo zamrzovalnik?

Čiščenja se moramo lotiti pravilno in premišljeno. Če imate zamrzovalnik, ki ima No Frost tehnologijo kot je to GORENJE Zamrzovalna omara FN619EES5, bo opravilo lažje. Ta tehnologija preprečuje nastajanje ledu in se ne boste soočali s pogostimi ledenimi oblogami. Vendar kljub temu priporočamo čiščenje zamrzovalnika zaradi vzdrževanja higiene

1. Izklop naprave

Preden začnemo je potrebno poskrbeti za varnost. Napravo izklopimo iz električnega omrežja in preprečimo navarnost električnega udara. S tem tudi omogočimo hitrejše taljenje ledu.

Seveda pa ne moremo pustiti zamrznjene hrane kar tako na sobni temperaturi, zato poskrbimo, da jo premestimo v drugo zamrzovalno skrinjo, nekateri od nas pa smo tako situacijo reševali s hladilnimi torbami.

Koristni nasvet:
Če nimate hladilne torbe in drugega zamrzovalnika, lahko živila shranimo v plasti časopisnega papirja ali odeje. Časopis bo deloval kot izolator in bo ohranjal nizko temperaturo. Živila lahko postavimo tudi v večjo posodo in poleg natresemo led, da ohranimo nizko temperaturo

2. Odtaljevanje ledu

Bosch GSN58AWE je novejšo zamrzovalnik, ki ima funkcijo samodejnega odtaljevanja, kar olajša postopek odtaljevanja ledu. Če naš zamrzovalnik nima te funkcije nam ne preostane drugega kot ročno odtaljevanje. Odtaljevanje lahko pospešimo z uporabo posod s toplo vodo, ki jih postavite v zamrzovalnik. Para bo poskrbela za ostalo.

Koristni nasvet:
Nekateri od nas smo se posluževali tudi taljenje ledu s pomočjo sušilnika za lase, oziroma toplih obkladkov in gobic, ki smo jih postavili na led. To je hitra in varna rešitev, za katero ne potrebujemo dodatnih pripomočkov.

3. Odstranjevanje ledu

Ko se večina ledu stopi, je čas da ga previdno odstranimo s plastično ali silikonsko spatulo, da ne poškodujemo sten. Če nam po koncu na dnu zamrzovalnika ostane odvečna voda, le to obrišemo da bo notranjost popolnoma suha.

Koristni nasvet:
Če želimo naslednjič led hitreje odstraniti, lahko pred ponovnim zamrzovanjem notranje stene premažete z oljem

4. Čiščenje notranjosti

Za čiščenje notranjosti, priporočamo da se uporabi mešanico kisa in vode ali pa nežno čistilo. Agresivne kemikalije lahko poškodujejo notranjost in puščajo agresivne vonjave, ki se kasneje prenesejo na hrano. Tesnila na vratih enostavno očistimo s staro zobno ščetko, če pa naletimo na trdovratno umazanijo, nam jo bo limonin sok pomahal očistiti.

Koristni nasvet:
Limonin sok deluje kot naravno čistilo, ampak ga nekateri uporabljamo predvsem zato, ker osveži in daje prijeten vonj notranjosti zamrzovalnika. Poslužujemo se tudi sode bikarbone, ki jo stresemo v posodo, da pomaga odstraniti neprijetne vonjave.

5. Čiščenje odtoka

Zamrzovalniki kot sta Gorenje FH19EAW ali Gorenje F492PW imajo pogosto tudi odtok za odvečno vodo. Tega je potrebno redno preverjati, da ni zamašen. Pri čiščenju zamrzovalnika je njegova glavna naloga, da voda, pri odtaljevanju varno odteče. Če ta ni prehoden, ga najlažje očistimo s žico ali palčko za čiščenje.

Koristni nasvet:
Za preverjanje zamašenosti odtoka, nekateri od nas testiramo tako, da v odtok vlijemo malo vode, če ne gre skozi, je potrebno čiščenje. Če pa želimo biti še bolj učinkoviti pri odstranjevanju umazanije, lahko uporabimo mešanico bikarbone in kisa. Pena, ki se ustvari pomaga odstraniti ostanke umazanije, po koncu pa preplahnemo z vodo.

6. Priklop zamrzovalnika

Ko je zamrzovalnik očiščen in popolnoma suh ha priklopimo nazaj v električno omrežje. Ko doseže pravo temperaturo hlajenja (pomagamo si lahko z Hama termometrom) vanj zložimo živila. Razporedite jih tako, da bo omogočen enakomeren pretok zraka okoli vsakega paketa, to pripomore k hitrejšemu zamrzovanju

Koristni nasvet:
Zaposleni hrano v svoj zamrzovalnik vedno razvrščamo tako, da so težja živila na dnu, lažja pa na vrhu. Prav tako so živila zaprta v dobro zatesnjenih vrečkah in posodah, da zmanjšamo količino vlage. Veliko od nas uporablja tudi vakuumske aparate kot je Laica VT3119 in živila zložimo v vakuumske vrečke, kjer ostanejo sveža dlje časa.

Čiščenje zamrzovalnika ni najbilj zabavna naloga, vendar s tem opravilom lahko podaljšamo nejgovo pravilno delovanje. Pri nas lahko izbirate med številnimi modeli zamrzovalnikov različnih proizvajalcev kot so Bosch, Gorenje, Lord, Vox, Liebherr