Kako čistimo in vzdržujemo ogrevalni sistem?

10.21.24. #Nasveti
Kako čistimo in vzdržujemo ogrevalni sistem?

Ko se bližajo hladnejši meseci, je pomembno da se začnemo pripravljati na ogrevalno sezono. Pravilna priprava ne pomeni le toplega in prijetnega doma, temveč tudi optimizacijo porabe energije in zmanjšanje stroškov.

S pomočjo strokovnjakov na eMundii smo sestavili vodnik, ki vas bo vodil skozi ključne korake čiščenja in vzdrževanje vaših ogrevalnih naprav. Poseben poudarek smo tudi dali na varnostne ukrepe, na katere morate biti pozorni pred začetkom ogrevalne sezone sezone.

Kako opravimo pregled našega ogrevalnega sistema?

Nepravilno delovanje našega ogrevalnega sistema vodi v večjo porabo energije in posledično lahko pričakujemo večje račune. Da se temu izognemo, moramo preveriti vse od termostatov, dimnih cevi do ključnih elemntov kot so radiatorji in peči.

Pregled radiatorjev

Radiatorji so srce našega ogrevalnega sistema, z rednim vzdrževanjem, bomo izboljšali njihovo učinkovitost in življenjsko dobo. Ta enakomerno oddajanje toplote poskrbimo tako da storim naslednje:

  • Odzračevanje radiatorjev: Prvi korak, ki ga pravimo je odzračevanje radiatorjev. Zrak, ki je ujet v njih zmanjša učinkovitost ogrevanja.
  • Čiščenje radiatorjev: Poleg samega odstranjevanja zraka iz radiatorjev, je pomembno tudi da ga očistimo prahu, da izboljšamo samo cirkulacijo zraka.

Če potrebujete natančna navodila, kako odzračiti in očistiti radiator, si preberite v našem članku Kako očistiti in odzračiti radiator, kjer boste našli tudi video vodič.

Vzdrževanje in čiščenje ogrevalnih naprav

Ogrevalni sistem je sestavljen iz več komponent, ki delujejo skupaj, da zagotovijo toploto v našem domu. Poskrbeti moramo da bodo vse naprave delovale pravilno in varno, da se izognemo nevšečnostim, ko bo mraz pokazal svoje zobe.

Peči na drva

Slovenija se uvršča med najbolj gozdnate države v evropi in praktično skoraj vsak slovenec leži v bližini gozda. Ker je les obnovljiv in domač energetski vir, največkrat v domovih najdemo peči na drva. Te zahtevajo redno čiščenje in vzdrževanje:

  • Čiščenje pepela: Iz peči je potrebno redno odstranjevati pepel, ki se nabira. Ta zmanjšuje pretok zraka, ki vpliva na slabšo učinkovitost izgorevanje in posledično ogrevanja.
  • Čiščenje in preverjanje dimnika: Priporočljivo je, da dimnik pregleda in očisti strokovnjak vsaj enkrat letno. Pomembno je, da je čist in nima morebitnih zamašitev in tako zagotovi požarno varnost. V kolikor potrebujete sanacijo dimnika, STABILE ponuja vrhunske dimniške elemente, ki so zasnovani za enostavno vzdrževanje in čiščenje
  • Varnostni nasvet: Spremljate razpoke v peči ali dimniku, saj lahko te povzročijo uhajanje dima in ogljikovega monoksida, kar predstavlja resno tveganje za zdravje

Peči na pelete

Peleti so zvitki, ki so sestavljeni iz 100% naravnih ostankov lesa. So zelo gosti in ne vsebujejo veliko vlage. To lesno gorivo je predvsem priljubljeno za starejše in energetsko potratne hiše. Za optimalno delovanje moramo peči na pelete vzdrževati tako da naredimo:

  • Čiščenje gorilnika: Iz gorilnika je potrebno odstraniti vse ostanke pepela, ki bi lahko preprečil in oviral izgorevanje. Priporočamo, da se take gorilnike čisti vsaj enkrat tedensko med intenzivno uporabo.
  • Vzdrževanje ventilatorja: Odgovoren je za zagotavljanje pretoka zraka, ki pa je potreben za učinkovito izgorevanje peletov. Pozorni smo na to da deluje pravilno.

Plinske peči

Plinske peči so kompaktni načini ogrevanja. Tisti, ki jo imate v svojih domovih, imate najmanj dela z njimi - dovolj bo že pravilna nastavitev gorilnika in redno vzdrževanje. Vendar kljub temu zahtevajo posebno pozornost glede varnosti:

  • Letni pregled: Pregleda naj jo strokovnjak vsaj enkrat letno, da preveri njeno pravilno delovanje in odpravi morebitne napake.
  • Preverjanje ventilov: Uhajanje plina je lahko nevarno za zastrupitev ali eksplozije, zato je pomembno da redno preverjamo ali so vsi ventili pravilno zaprti in da ni zaznati puščanja plina
  • Čiščenje gorilnikov: Na gorilnik se radi nabirajo ostanki, ki zmanjšujejo njihovo učinkovitost in povečujejo porabo plina.

Peči na tekoča goriva

Najbolj zanesljiva izbira za ogrevanje večjih objektov so peči na trda goriva (kot so kurilno olje). Te peči so zasnovane za neposredno ogrevanje zraka v prostoru ali pa toploto prenesejo v vodo, ki se nato uporabi za ogrevanje.

  • Čiščenje gorilnika: Kurilno olje sčasoma povzroči nabiranje saj in ostankov na gorilniku. Priporočamo, da se gorilnik v tem primeru preveri in očisti vsaj vsakih nekaj mesecev.
  • Preverjanje rezervoarja: Rezervoar za tekoča goriva naj bo vedno v dobrem stanju in brez razpok. Prav tako preverimo da so cevi za dovod goriva nepoškodovane in čiste.
  • Zamenjava filtrov: Filtre za tekoča goriva redno menjujeno, saj sčasoma zmanjšujejo pretok goriva, kar vpliva na delovanje peči.

Toplotne črpalke

Toplotne črpalke postajajo vse bolj priljubljene sej so stroškovno in energijsko učinkovite. Zunanja enota je izpostavljena različnim vremenskim vplivom, kot so nihanje temperature, dež, sneg. Z rednim servisom pa podaljšamo življenjsko dobo in brezhibno delovanje.

  • Preverjanje hladilnega sistema: Hladilni sistem toplotne črpalke mora biti brezhiben in brez puščanja.
  • Čiščenje zunanjih enot: Zunanje enote toplotne črpalke morajo biti čiste in brez ovir ki bi lahko zmajšale pretok zraka (listje, umazanija, sneg)
  • Redni servis: Priporočamo, da se opravlja letni servis pri pooblaščenem strokovnjaku, ki bo preveril vse ključne komponente.

Kotli za goriva (na kurilno olje, les, plin)

Kotli za različna goriva so še vedno pogosta izbira v večjih domovih. Za ogrevanje lahko uporabljajo kurilno olje, les ali plin, s katero nato proizvajajo toploto, ki se prenese na vodo ali drugo toplotno sredstvo. So običajno bolj učinkoviti za večje objekte saj omogočajo natančen nadzor nad porabo goriva in distribucijo toplote.

  • Čiščenje gorilnika: Kotli potrebujejo redno čiščenje gorilnika, saj nabiranje umazanije zmanjša učinkovitost izgorevanja.
  • Preverjanje sistema za dovod goriva: Cevi in ventili za dovod goriva morajo biti v dobrem stanju in brez zamašitev ali puščanj.

Pravilna nastavitev termostatov in temperature pred začetkom ogrevalne sezone

Pred začetkom ogrevalne sezone preverimo tudi pravilno delovanje termostata, saj pravilna nastavitev temperature lahko bistveno vpliva na energetsko učinkovitost. Nastavitev le teh je ena izmed najpreprostejših načinov, kako doseči udobje v našem domu.

Nasveti za uporabo termostata:

  1. Temperaturo nastavimo nekoliko nižje ponoči ali ko nas ni doma, idealno bi bilo za približno 3 °C. Svetujemo, da ogrevanja ponoči popolnoma ne izklopite, saj se za ponovno ogrevanje zjutraj porabi več energije. S tem lahko povzročimo tudi kondenzacijo še posebej pri starejših in slabše izoliranih objektih.
  2. Uporabljamo programe, ki omogočajo prilagajanje temperature v različnih delih dneva - ko smo doma, naj bo temperatura višja, ponoči pa naj se samodejno zniža. Taka prilagoditev nam lahko zmanjša stroške ogrevanja za do 6 %.
  3. Investiramo v pametni termostat, ki omogoča nadzor preko mobilne naprave.
  4. Razmislimo o namestitvi termostatskih radiatorskih ventilov kot je NETATMO pametni radiatorski ventil NAV-EN. Ti omogočajo regulacijo toplote v vsakem prostoru posevaj in preprečimo da bi centralni termostat uravnaval temperaturo celotnega doma zgolj na podlagi temperature enega prostora.

Varnostni ukrepi v ogrevalni sezoni

Pri ogrevalnih napravah je pomembna varnost in zdravje naših članov gospodinjstva. Nepravilno vzdrževanje lahko povzroči požar ali pa uhajanja ogljikovega monoksida in drugih nevarnih plinov.

Namestitev detektorjev dima

Detektorji dima so prva obrambna linija pred morebitnimi nevarnostmi. Priporočamo da se jih namesti na hodnike, kuhinjo in spalnico, da bodo lahko takjo opozorili in zaznali na nevarnost. Predvsem pa jih je priporočljivo namestiti v bližino prostora, kjer je nameščena pek, ki za ogrevanje uporabljajo goriva.

Namestitev detektorjev ogljikovega monoksida

Ogljikov monoksid je "tihi ubijalec". Je popolnoma brez barve, vonja in okusa ter ga prav zaradi teh lastnosti ljudje ne moremo zaznati, če nimamo zato posebne naprave. Samo detektor ogljikovega monoksida nas bo opozoril na uhajanje tega plina in nas tako pravočasno opozoril.

Vzdrževanje detektorjev

Svetujemo, da redno preverjate delovanje detektorjev. Vsak klasičen detektor ima gumb za testiranje in priporočamo da ga pritisnite vsaj enkrat mesečno, da zagotovite da deluje pravilno. Res je da lahko pisk zmoti tišino in ni najbolj prijeten za vaša ušesa, vendar vam bo njegovo pravilno delovanje prineslo neprecenljiv občutek varnosti in miren spanec. Poleg pa preverimo še stanje baterij, ki naj bodo polne, saj izpraznjenimi baterijami niso učinkoviti in ne morejo pravočasno zaznati nevarnosti.

Če pa želite svoj pristop k varnosti imeti bolj napreden lahko razmislite tudi o NETATMO pameten detektor dima NSA-EC, katerega delovanje lahko spremljate tudi na daljavo preko pametne naprave.

Zračenje prostora

V prostoru, kjer je nameščena ogrevalna naprava, ki za svoje delovanje porablja kisik, je pomembno da zagotovite ustrezno prezračevanje. Poskrbite da bo ta prostor imel ustrezne prezračevalne sisteme, saj lahko pomanjkanje kisika v prostoru povzroči nepravilno zgorevanje goriva in s tem poveča možnost nastanka ogljikovega monoksida.

Okvare naprav

Če opazite nepravilno delovanje, je prva stvar, ki vam jo priporočamo da storite: izklopite napravo in pokličite strokovnjaka. Nikoli ne poskušajte sami popravljati napak, saj lahko s tem povzročite požar ali uhajanje nevarnih plinov.

S strokovnjaki eMundie svetujemo, da naj bodo vsi družinski člani seznanjeni z lokacijo detektorjev dima in ogljikovega monoksida, ter kako deluje. Pogovorite se o tem, kaj naj storijo v primeru alarma. Priporočamo tudi da se v vaše domove namesti gasilni aparat, ki ga lahko hitro uporabite za gašenje manjših požarov, kot se tega poslužujemo tudi sami.

Priprava na ogrevalno sezono je nujna. S pravilnim vzdrževanjem boste dosegli energetsko učinkovit dom s prijetno toplino. Pri tem pa ne pozabite na varnostne ukrepe za mirne zimske noči