Iščete optimalno rešitev za hlajenje in ogrevanje vašega doma? Klimatske naprave vam nudijo udobje v vsakem letnem času, vendar je ob vseh možnostih na trgu predvsem pomembno, da pri nakupu upoštevate zahteve vašega prostora.
Podrobneje bomo raziskali, na kakšen način deluje klimatska naprava, katere vrste naprav poznamo ter seveda kako pravzaprav izbrati pravo za naše potrebe.
Na kakšen način deluje klimatska naprava?
Klimatske naprave so namenjene tako za hlajenje kot tudi ogrevanje prostorov. Tako se lahko odločite za napravo, ki bo vaš prostor le hladila, ali pa za tako, ki bo delala oboje.
Sama naprava deluje tako, da spušča hladen zrak v prostor. Vse skupaj izgleda nekako tako:
Za delovanje potrebuje klima hladilno sredstvo, ki iz plinastega prehaja v tekoče agregatno stanje in nazaj.
S pomočjo elektrike v kondenzatorju naprave, sredstvo prehaja v tekoče stanje, pri čemer se ustvari toplota, ki ga naprava z ventilatorjem izloči skozi zunanjo enoto.
Kompresor nato utekočinjeno sredstvo po cevi pošlje v notranjo enoto klime do uparjalnika.
Uparjalnik z zmanjšanjem pritiska sredstvu omogoča prehod v plinasto stanje.
Tovrstni proces absorbira toploto iz prostora in s tem ohlaja prostor.
Plin po ceveh ponovno steče v zunanjo enoto naprave, kjer se celoten postopek zopet ponovi.
Pri ogrevanju gre za podoben proces, a je le ta obrnjen. Uparjalnik in kondenzator zamenjata vlogi, s tem pa topel zrak piha v notranji prostor, hladen pa se izloči skozi zunanjo enoto.
Katere vrste klimatskih naprav poznamo?
Klimatske naprave se lahko precej razlikujejo, v glavnem jih delimo na montažne in prenosne. Montažne dodatno delimo na tri glavne kategorije in sicer:
Najverjetneje ste ob razmišljanju pomislili le na klasične klime, ki so nameščene na steni in imajo notranjo ter zunanjo enoto. Prednost tovrstnih klim je predvsem v zmogljivosti – torej, kako hitro ohladijo oziroma ogrejejo vaš prostor. Sama montaža tovrstnih klim je nekoliko težja, zato je pomembno, da vam jih namesti usposobljena oseba.
Če vam bolj odgovarja možnost mobilnosti klimatske naprave, se lahko odločite tudi za prenosno klimo. Ta vam omogoča, da poleg svojega doma ohladite tudi vikend hišo ali apartma med dopustom.
Gre za klimo brez zunanje enote, kar pomeni, da ne potrebuje montaže in je tako izredno priročna za uporabo. Različni proizvajalci ponujajo različne prednosti, zato vam priporočamo, da razmislite, kakšen tip bo najbolje odgovarjal vašim potrebam.
Kako izbrati pravo klimatsko napravo?
Če je odločitev o montažnih ali prenosnih klimah že padla, potem je pred vami še razmislek o njihovi funkcionalnosti. Kako izbrati pravo klimatsko napravo za vaš prostor?
Najprej se morate vprašati, kakšne so vaše želje – bi prostor radi le hladili ali tudi ogrevali? Bi radi hladili le eno sobo ali več prostorov?
Prav velikost in število prostorov je pomemben dejavnik pri izbiri klime. Manjše klime so primerne le za majhne sobe, medtem ko so za večje prostore zaželene zmogljivejši modeli. Pri večjih prostorih in večji kvadrarturi razmislite o multisplit klimatskih napravah.
Pri izbiri je pomembno, da upoštevate prav tako tudi starost prostora, gradbene materiale (predvsem izolacije), pretok zraka, velikost oken ter njihovo število, pozicijo sonca, itd….
Vsi ti dejavniki lahko močno spremenijo vaše potrebe po hlajenju oziroma ogrevanju.
Ko ste razmislili o tipu klime in sami moči, so tu še dodatne funkcije, ki jih vsaka posamezna naprava ponuja in sicer: ionizatorji zraka, antibakterijski filtri, tiho delovanje, pametna tehnologija s priklopom na wifi, itd….
Kot vidite je izbor res velik zato so vam naši strokovnjaki na eMundi-ji vsekakor pripravljeni pomagati, da izberete optimalno za vaše potrebe.
Kako izračunamo potrebno moč za naš prostor, ki ga želimo ohladiti?
Ker so klimatske naprave na voljo z različnimi zmogljivostmi, je pomembno, da pravilno izračunate, kakšno zmogljivost naprave potrebujete. Prenizka moč vam namreč večjega prostora ne bo ohladila, Medtem ko bo previsoka porabljala nepotrebno energijo.
Za vas smo zato pripravili izračune, ki vam bodo pomagali pri izbiri prave naprave. Izračuni upoštevajo tako velikost prostora kot tudi površino oken, števila oseb v prostoru in dodatnih izvorih toplote.
Izračuni so okvirni za prostore s stropi v višini 2,5 metra.
(velikost prostora v m²) x 70 = (moč naprave) W
(št. prisotnih ljudi) x 100 = (moč naprave) W
(velikost oken na sončni strani v m2) x 30 = (moč naprave) W
(moč ostalih izvorov toplote v W) x 1 = (moč naprave) W
(potrebna moč hlajenja naprave v W) = (moč naprave) W